Lucia dlhé roky obdivovala ručne šitých anjelikov tzv. Tildy. Vídavala ich na jarmokoch a remeselných trhoch. Obdiv po čase dozrel v rozhodnutie, že to vyskúša aj ona. Dnes spod jej šikovných rúk vychádzajú krásne ručne šité malé dielka a dekorácie. Tie dýchajú jemnosťou a invenciou. K Tildám má osobitý vzťah dodnes.

„Nakúpila som si látky, podrobne naštudovala postup výroby a pustila sa do toho. Podarilo sa. Pamätám sa na svoje prvé dielko. Bola to mačka a slúžila ako zarážka do dverí. Nevyzerala dvakrát dizajnovo, no účel plnila. Po nej nasledovali drobní anjelikovia a úplne prvá Tilda,“ zaspomínala si na svoje „nesmelé“ začiatky Lucia. Po predchádzajúcej skúsenosti s opravami odevov, obšívaním záclon a závesov, bol to krok vpred.

 Na prvom mieste je dcérka. Tvorí, keď má čas

Lucia šije rôzne dekorácie. Podľa ročného obdobia i tie s celoročným využitím. Detské čiapky, čelenky, tepláčiky, folklórne sukne, rôzne úžitkové predmety, hračky. Inšpirácie čerpá z kníh, ktoré si zakúpila, niečo nápadité nájde aj na internete, ale najlepší je vlastný nápad. Ten si nakreslí, vyrobí strih a pustí sa do tvorenia. Ako uvádza, všetky svoje diela má rada, osobitý vzťah má však stále k Tildám. Šitie jej dáva pocit sebarozvíjania. „Vždy skúšam šiť niečo nové a to ma posúva. Zároveň ma to napĺňa a mám z toho radosť,“ zdôrazňuje Lucia.  U šikovnej mamičky je však na prvom mieste jej dcérka. Kvôli zdravotným problémom musia každý deň rehabilitovať. „Väčšinu času trávime cvičením a pri hrách, aby sa čo najviac posúvala vpred. Čo sa týka povinností a mojej záľuby nemám vyhradený čas. Pracujem vtedy, keď sa dcéra hrá alebo spí,“ priblížila Lucia.

 Vianočné inšpirácie a úspech v súťaži

Obdobie Vianoc je inšpiratívne pre tvorivých ľudí. Svojim dielkami a dekoráciami to potvrdzuje aj Lucia. Začala tradične bavlnenými salónkami, nasledovali ozdôbky na stromček, ktoré sa dajú využiť aj ako súčasť vianočnej výzdoby. Nechýbajú venčeky na dvere, vianočné sediace ovečky, anjelikovia a prvýkrát skúsila aj cínového vojačika. „Zo začiatku to bolo určite náročné. Časom som sa učila čo a ako. No teraz to už ide ako po masle,“ dopĺňa. Výroba každého jedného kúska jej uberie viac či menej času. Od dvoch až troch hodín až po dva či tri dni, pri spomínaných Tildách. Časom by šikovná Krompašanka rada skúsila aj dielka väčších rozmerov.

 Vlani sa Lucia zapojila do internetovej súťaže Čo dokáže mama. V tomto roku sa ocitla v súťaži opäť. „Pred rokom som postúpila zo 60 šikovných žien zo Slovenska do finálnej 15-tky. Nakoniec som skončila na 6. mieste. Veľmi ma to potešilo. Vôbec som to nečakala. Ani v tomto roku tomu nie je inak. Už len skutočnosť, že ma znova vybrali medzi súťažiace je pre mňa výhra. I keď, byť vo finálovej trojke, posunúť sa niekam ďalej a tešiť sa z výhry je jeden z mojich snov,“ dodáva mladá mamička.

Miniprofily úspešných, šikovných, zručných, tvorivých a kreatívnych Krompašanov prinášame aj na stránkach Krompašského spravodajcu. 

Diela L. Ferencz: