Mikulášska slávnosť v Krompachoch je spojená s príchodom Mikuláša a rozsvietením vianočného stromčeka, ako aj výzdoby v meste, ktorú nám každoročne rozsvieti samotný Mikuláš. Ani tento rok nechýbalo mikulášske predstavenie pre malých aj veľkých. Mesto Krompachy pripravilo pre najmenších obyvateľov dve predstavenia a tak okrem Mikuláša k nám do Krompách zavítali aj herci zo Spišského divadla, ktorí sa deťom predstavili v rozprávke Tri prasiatka a vlk.  Radosť v očiach všetkých detí bola jasným dôkazom toho, že išlo o skutočne vydarené predstavenia.

Na námestí sa pomaly zbierali ľudia, ktorí netrpezlivo vyčkávali Mikuláša, aby nám slávnostne rozsvietil vianočný stromček a výzdobu v meste. Čakanie nám spríjemnili žiaci z miestnej Základnej umeleckej školy, ktorí nám navodili príjemnú vianočnú atmosféru.

Mikuláš konečne prišiel rozdať radosť aj na námestie a „čarovným gestom“ rozsvietil nielen vianočný stromček, ale aj vianočnú výzdobu a všetci prítomní sa hneď ocitli v nádhernej vianočnej rozprávkovej krajine.

Duchovnému otcovi Mgr. Jozefovi Palušákovi nebránilo nič, aby nám posvätil vianočný stromček ako aj výzdobu v meste. Následne po rozsvietení výzdoby si všetci prítomní mohli vychutnať divadlo odohrávajúce sa priamo nad ich hlavami. Mikulášskym prekvapením bol ohňostroj. Okrem radosti priniesol Mikuláš do nášho mesta aj atmosféru blížiacich sa Vianoc.