Mesto Krompachy si v pondelok 9. septembra 2024 pripomenie obete holokaustu a rasového násilia. Pri pamätníku holokaustu na sídlisku JUH sa o 10. hod. uskutoční pietna spomienka na tých, ktorí sa mierových časov už nedožili.
Mesto Krompachy sa stane súčaťou spomienky naprieč celým Slovenskom, už po štvrtýkrát. Spomienková tryzna pod názvom Nezabudnutí susedia sa organizuje vo viacerých obciach i mestách.
Práve Mlynská a Slovinská ulica boli miestom života židovskej komunity v meste pred druhou svetovou vojnou. Súčasný pamätník stojí tam, kde kedysi stála židovská synagóga. Dokončená bola začiatkom 20. storočia. Vedľa nej stál obecný dom s ľudovou školou, mikve a pekáreň macesu.
Celoslovenská spomienková tryzna začne rozozvučaním zvonov a sirén, po ktorých bude nasledovať minúta ticha za obete holokaustu. Súčasťou spomienky bude aj príhovor - audionahrávky historika a pamätníka doby Ivana Kamenca, kazateľa Cirkvi bratskej a spisovateľa Daniela Pastirčáka, vedúceho Múzea holokaustu v Seredi Martina Korčoka, predsedu ICEJ Petra Šveca a iných.
Nasledovať bude čítanie mien obetí holokaustu, zapálenie sviečok pri pamätníku, položenie kamienkov, ako aj čítanie mien záchrancov i neocenených hrdinov bez zbrane.
Po roku 1869 žilo v Krompachoch 67 Židov. Na prelome storočí ich bolo už 321, o desať rokov neskôr 427. Po vzniku Československej republiky sa k židovskému vierovyznaniu prihlásilo približne 390 obyvateľov.
V roku 1939 so vznikom Slovenského štátu sa Židia stali terčom represálií. V apríli a máji 1942 sa osudy Židov začali tragicky napĺňať. Deportácie neobišli ani Krompachy.
Prvými, násilne odvezenými do koncentračných táborov boli krompašské dievčatá a ženy. Z mesta ich deportovali 27. marca 1942. Približne štyridsať ich odvliekli do Spišskej Novej Vsi a cez zberný tábor v Poprade deportovali do vyhladzovacieho tábora Osvienčim. Z Krompách bolo v prvej etape odvlečených 110 občanov, postupne ich nasledovali ďalší, dokonca ešte krátko pred oslobodením príslušníci nemeckej domobrany deportovali z mesta aj posledných Židov.
Pamätník obetí holokaustu bol v Krompachoch postavený v septembri 2019 pri príležitosti Dní mesta Krompachy.
Na výstavbu pamätníka prispela aj austrálska spisovateľka Heather Morris, autorka svetového bestselleru Tetovač z Auschwitzu. Vyrozprávala príbeh mladého Žida – tetovača v koncentračnom tábore, rodáka z Krompách Ludwiga Eisenberga Sokolova, ktorého volali Lale.
Autorom drevorezby pamätníka je Miroslav Vaverka.