Mesto Krompachy pozýva na výstavu spojenú s vernisážou umelca Radovana Zimmermanna. Rodák z neďalekej Kluknavy sa venuje hlavne maľbe a grafike. Vernisáž výstavy sa uskutoční v utorok 7. mája 2024 o 15:00 hod. vo výstavnej sieni Mesta Krompachy. 

Výstava sa koná pod záštitou primátora mesta Krompachy Dáriusa Dubiňáka. 

Diela R. Zimmermanna reprezentujú Spiš po celom svete, stálu expozíciu má v priestoroch Spišskej Kapituly. Pravidelne sa zúčastňuje plenérov a výstav po celej Európe. Od roku 2022 vystavuje pravidelne v Benátkach.

„Najviac si cením dôveru do mňa vloženú, pri tvorbe pre Spišskú Kapitulu v Spišskom Podhradí. Išlo o sériu portrétových olejomalieb biskupov a vikárov, pôsobiacich na biskupskom úrade v 20. storočí. Následné zrealizovanie galérie v priestoroch biskupského úradu, bolo zavŕšením celého projektu. V rokoch 2021 a 2022 som vytvoril sériu obrazov pre tri výstavy. Prvá výstava niesla názov Ženská tvár v dynamickej farbe, išlo o putovnú výstavu zakončenú výberom diel pre výstavu v Benátkach, Arte Venezia 2022. Medzinárodná výstava mala obrovský úspech a otvorila  mi  dvere k ďalšiemu rozvoju.  Po roku som vytvoril sériu olejomalieb pod názvom Salvator Mundi. Výstava Salvator Mundi, má výnimočné miesto v mojej tvorbe,“ približuje umelec.

Charakteristickou črtou  jeho  poslednej tvorby je odvážne používanie farby. Práve farebnosťou a  použitím špachtlí chce vytvoriť dojem radosti a sviežosti. R. Zimmermann žije a tvorí v rodnej Kluknave. Absolvoval strednú priemyselnú školu - odbor design nábytku 1994 -1998, pod dohľadom akademického architekta Jána Kopnického. Na Prešovskej univerzite si pod vedením akademického maliara Martina Zbojana kontinuálne rozširoval obzor a na dobro podľahol čaru olejomaľby.

 

SALVATOR MUNDI

R. Zimmermann: Počas druhej vlny pandémie som začal uvažovať nad ďalšou výstavnou sériou obrazov. Sériu portrétov Ježiša Krista som v sebe nosil dlhšiu dobu, ale vtedy bol ten správny čas. Názov autorskej výstavy Salvator Mundi mi bol jasný od začiatku. Možno viete, možno nie, ale  z latinčiny môžeme slovné spojenie Salvator Mundi preložiť aj ako spasiteľ sveta. Ide aj o najdrahší predaný obraz planéty od slávneho umelca a to Leonarda da Vinciho, stvárňuje portrét Ježiša Krista, ako spasiteľa sveta.

Obraz sa považoval za stratený. V roku 2005 ho zakúpil obchodník s umením za 10 000 dolárov. V roku 2017 bol predaný za viac ako 450 miliónov dolárov. To znamená, že v tej dobe  išlo o najdrahší predaný obraz.

Ježiš Kristus, ako pravý obraz samotného Boha. Táto myšlienka len umocňovala moje rozhodnutie uberať sa týmto smerom. Technikou olejomaľby v kombinácii so špachtľou som sa pokúšal vytvoriť originál. Diela, v ktorých by divák zbadal niečo nové, novú nádej aj v tomto nepokojnom čase. Práve nádej, radosť z námetu a farieb sa nesie celou sériou výstav Salvator Mundi 2022-2023-2024.

V týchto časoch je Salvator Mundi viac než len umením.