Výstava Mirky Grisákovej prináša prehľad jej doterajšej tvorby. Nie je monotématická, nemá zaostrené na jeden objekt či formu. Je to akási „všehochuť“ maliarkinho sveta - osobnostného i rodinného. Z neho však o čosi viac „vytŕčajú“ zvieratá či éterické bytosti. Mirka sa vníma ako introvert. Pri pohľade na jej tvorbu však máte pocit, že odkaz vysiela extrovert. Pred rokmi mala v našom meste výstavnú “generálku“. Tá aktuálna je však svojim rozsahom premiérova.

"Páči sa mi, že Mirka svojou tvorbou oslovuje každú generáciu. Jej úžitková tvorba sa krásne snúbi s tou umeleckou a prirodzene spája všetky vekové kategórie. Jej líšky, vlci, psi, holuby, medvede, jej nadpozemské bytosti s krídlami či krídla samotné, to všetko priťahuje pohľady dívajúcich sa, budí záujem i uznanie," uviedol v príhovore počas vernisáže krompašský primátor. 

Je rád, že mesto Krompachy má ľudí, na ktorých môže byť hrdé za to, čo robia, čomu sa venujú. "Doterajší vystavujúci umelci, súčasná umelkyňa a všetci tí, na ktorých rad ešte len príde, nám všetkým sprostredkujú kontakt s umením a krásou. A to je niečo, čo nám ostane v našom vedomí. Patrí im náš obdiv, aj vďaka. Verím, že vás diela Mirky Grisákovej zaujmú, príjemne naladia a pookrejú na duši i v srdci," doplnil Dárius Dubiňák. 

Ako sama Mirka povedala, svojimi dielami sa snaží robiť ľuďom radosť. "A čo je najdôležitejšie, ja si to vlastne užívam. Iný spôsob života si už neviem predstaviť. Mojím krédom je: "Keď chceš byť šťastný, rob veci, ktoré Ťa robia šťastným." Robím to s podporou mojich blízkych, ktorým nevadí môj tzv. "umelecký bordelík". Verím, že sa ľuďom bude moja tvorba páčiť a že každý si tu nájde svoj kúsok umenia," zdôraznila Mirka. 

Krásne o Mirke ako o umelkyni, aj ako o láskavom a milom človeku hovorila počas vernisáže aj jej svokra Mária Grisáková. Tá dokonca na vernisáž napiekla aj chutné domáce koláče. Vyzdvihla jej tvorivú invenciu, jej ľudskosť, milotu a láskavosť. 

Dodajme, že výstava Zamiluj sa do farieb potrvá do 27. apríla. 

 

 

Foto: PhDr. I. Papcun, Š. Jendrek