V priebehu roka 2023 Mesto Krompachy prinieslo viacero noviniek do rôznych oblastí života v meste, kultúru nevynímajúc. V marci sa výstavná miestnosť Mesta Krompachy po rokoch znova "prebudila" a úspešne uviedla diela maliara Krompašana Janka Figľara. Odvtedy mali možnosť obyvatelia mesta i jeho návštevníci zhliadnuť diela ďalších dvoch umelcov - Ivety Filipczykovej Schusterovej a Mgr. Viliama Švirka. Všetky doterajšie výstavy sa tešili záujmu verejnosti. 

Už od začiatku nad nimi prevzal záštitu krompašský primátor, ktorý prostredníctvom nich ponúkol priestor na prezentáciu sa domácich umelcov, či rodákov z mesta. Na vernisáži Druhý dych sa osobne zúčastnil a výstavu diel Petra Kuraja oficiálne otvoril. 

"Petra osobne dobre poznám. Je to skvelý človek. Rodina, deti, a umenie sú pre neho tými najväčšími hodnotami. Okrem citu pre krásu je však aj milovníkom psov a obdivovateľom krásy kvetín. Spolu so svojim otcom chodieva po krajine Spiša a vyhľadáva zabudnuté druhy ruží. Peter je človek s veľkým srdcom," priblížil primátor mesta. 

Ako zdôraznil, kultúrny dom sa stal akousi umeleckou platformou, kde svoje diela vystavujú talentovaní umelci z mesta. "Som veľmi rád, že výstavy sa pomaly, ale isto dostávajú do povedomia Krompašanov, že počas ich trvania majú stálych i náhodných návštevníkov, ktorých počet rastie. Bol by som veľmi rád a prial by som si, ak by sa toto miesto stalo obľúbeným a navštevovaným priestorom, kde budú môcť ukázať svoju šikovnosť nielen Krompašania," uviedol D. Dubiňák. 

Samotný autor pozvanie od mesta s radosťou prijal. "Je to úžasný pocit vystavovať vo svojom rodisku. Stále, keď sa vraciam do Krompách mám dobrý pocit.  Vyrastal som tu, mám tu rodinu, známych, je to stále o dobrm pocite. Už pri vstupe do mesta som nadšený, že som tu.  Pozvanie som s radosťou prijal, aj napriek množstvu pozvaní z iných miest. Neváhal som. Svoje mesto stále uprednostním," vyznal sa autor. 

Vernisáž oživilo hudobné číslo žiačky ZUŠ v Krompachoch. 

Diela Petra Kuraja sa dotýkajú viacerých oblastí umelcovho života, odrážajú jeho vnútorný ale aj vonkajší svet. Diela „druhého dychu“ prinášajú chvíle, ktoré berú dych. Ich jedinečnosť spočíva v umeleckej metafyzike pôvodného materiálu, ktorý by inak skončil „na smetisku“. Každý jeden kúsok v sebe nesie myšlienku či odkaz a má svoj význam.

Jeho sochu Zlatovláska má v Primaciálnom paláci aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Putovali aj ako dary na veľvyslanectvá, takže v súčasnosti sa nachádzajú po celej Európe, ale aj v Amerike, Japonsku a Číne. 

Súčasťou aktuálnej výstavy v meste je aj socha s názvom Žena v klobúku. Tá jediná po skončení už ostane v Krompachoch. Autor ju venoval mestu. Primátor ju osobne prevzal počas stredajšej vernisáže. 

Výstava ponúka 25 jedinečných diel skvelého umelca, ktorý vtláča nepotrebnému materiálu pečať druhého dychu. 

Diela bude možné zhliadnuť do konca septembra. Inštalované sú v kultúrnom dome na 2. poschodí. Sprístupnené budú počas otváracích hodín Mestskej knižnice v Krompachoch, kde je možné sa o výstave informovať. Petrove diela najbližšie poputujú na Moravu do Starého mesta do galérie Maják, kde sa nachádza aj najväčšia kovo ZOO v Európe.