Krompašská nemocnica sa dostala na zoznam 22 nemocníc, ktoré majú prísť o akútne lôžka. Nesúhlas so zrušením nemocničných oddelení prejavujú aj občania miest a obcí, vrátane mesta Krompachy, ktorí sa podpisujú pod Petíciu na záchranu regionálnych oddelení v nemocniciach. Doposiaľ ju podpísalo takmer štyri tisíc ľudí.

„Ako občania mesta a spádovej oblasti nemocnice platíme dane štátu, odvádzame príspevky do zdravotných poisťovní, ako iní obyvatelia Slovenskej republiky. Žiadame kompetentných, aby nezabúdali, že v okolí 22 nemocníc žijú tiež ľudia. Ak len každá nemocnica, ako tá naša, má spádovú oblasť 50-tisíc ľudí, ide tu o vyše milióna Slovákov, pätina obyvateľov SR, ktorí stratia dostupnú zdravotnícku starostlivosť, aj pracovné príležitosti. Prosím, aby sa vládni činitelia nezahrávali so zdravím a životmi ľudí. Aby všetkým ľuďom v republike boli garantované ich ústavné práva,“ zdôraznila na TK primátorka Krompách Iveta Rušinová.

Podporu zachovania krompašskej nemocnice prišli na TK vyjadriť aj zástupcovia spišských samospráv.

Starosta obce Smolník Radoslav Dlugoš (okres Gelnica) uvítal iniciatívu mesta Krompachy o záchranu nemocnice. Ako priblížil, Smolník sa nachádza na pomedzi troch okresov Spišská Nová Ves, Rožňava a Košice. Dostupnosť ľudí z tejto časti regiónu do jednotlivých nemocníc je od 30 do 50 km - hodina cesty. V obci majú už vyše roka problém so zachovaním ambulancie obvodného lekára. „Neviem si predstaviť, ak by krompašská nemocnica išla o „ligu“ nižšie, ako by to bolo s dostupnou zdravotnou starostlivosťou. Verím, že tí hore budú počuť nás zdola a postavia sa k tomu zodpovedne,“ uviedol starosta Smolníka.

Starosta Margecian Igor Petrík podobnú situáciu so zrušením nemocnice zažil. Pred rokmi pri rušení nemocnice v Gelnici. „Chválabohu máme ešte nemocnicu v Krompachoch. Povedali sme si vtedy. Aj tú chcú teraz rušiť. Gelnický okres je znevýhodnený, aj tento aspekt je nutné zvážiť. Nezamestnanosť sa ešte zvýši, ak zrušia nemocnicu. Krompachy pred rokmi vrazili milióny na záchranu nemocnice. Tak by ich mal štát mestu vrátiť, ak im chce nemocnicu zrušiť,“ uviedol I. Petrík.

Podporiť krompašskú nemocnicu prišli aj primátori miest Spišské Podhradie a Spišské Vlachy. „Do Krompách som dnes išiel 25 minút a to je iba 15 km. Na ceste sú tri zátarasy, opravuje sa. Zo Smolníka to majú 50 km do SNV alebo Košíc. Ak na ceste budú zábrany dorazia nie za hodinu, ale dve. Pôrodnica v Levoči už nie je. Ľudia odtiaľ chodia rodiť do Krompách. Z Levočských vrchov budú mať čo robiť, aby do hodiny prišli aspoň do nemocnice v Spišskej Novej Vsi,“ doplnil primátor Spišského Podhradia Michal Kapusta.

„Bez tejto nemocnie si to ľudia od nás nevedia ani predstaviť. Nemocnicu si budeme brániť. Verím, že návrh na jej zrušenie neprejde,“ dodal Ľubomír Fifik primátor Spišských Vlách.

Podporu osobne vyjadrila aj starostka susedných Sloviniek Gabriela Kopnická. Sama osobne zažila situáciu spred rokov, keď sa rekonštruovala krompašská pôrodnica, ako rodičky ležali na lôžkach na chodbe pôvodnej spišskonovoveskej pôrodnice. "V krompašskej nemocnici máme špičkové vybavenie a kvalitných lekárov. Ide sa rušiť niečo, čo funguje,“ zdôraznila G. Kopnická.

TK sa zúčastnil aj člen zdravotníckeho výboru, poslanec NR SR Richard Raši. Vyjadril podporu zachovania krompašskej nemocnice, ako aj ďalších 21 nemocníc, ktoré majú byť presunuté do „nižšej ligy.“

„Rušiť sa má chirurgia, gynekológia, interná, novorodenecké, detské. To je plánovaná transformácia. Pre mňa zánik akútnych lôžok znamená zhoršenie dostupnej zdravotnej starostlivosti a zníženie jej kvality pre 60-tisíc obyvateľov. Nemocnica zamestnáva 250 ľudí, kam pôjdu, keď sa zmení na „chronickú“ nemocnicu? Nemocnica urobí viac ako 1 500 operačných výkonov. Pracujú tu poväčšine špecialisti. Iniciatíva vznikla v Bratislave od zeleného stola. Nepýtali sa ľudí z terénu,“ uviedol R. Raši.

V krompašskej nemocnici je ročne hospitalizovaných 6000 pacientov. Ambulantne ošetrených je 50-tisíc. Postavená bola pred 123 rokmi. V súčasnosti v nemocnici prebieha rozsiahla rekonštrukcia gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia, ktoré patrí k najlepším v košickom a prešovskom regióne.

V roku 2003 mesto Krompachy prevzalo od štátu nemocnicu, ktorá za jeden rok vytvorila dlh 570-tisíc eur. Mesto vynaložilo maximálne úsilie, aby sa nemocnica zachovala a postupne tento dlh splácalo.

Nemocnica v súčasnosti poskytuje zdravotnú starostlivosť nielen pre občanov mesta Krompachy a širokého okolia, ale aj pre celý okres Gelnica a taktiež pre pacientov  z okresov Levoča, Prešov a Spišská Nová Ves.

Záznam z TK si môžete pozrieť aj linku TASR/priame prenosy.

https://www.tasr.sk/priame-prenosy-tasr-a-tasrtv/tk-mesta-krompachy-za-zachovanie-nemoc/28673-clanok.html