Niektoré nemocnice sa v rámci reformy majú z akútnych zmeniť na tzv. komunitné. V pláne je redukcia jednotlivých nemocničných oddelení. Mesto KROMPACHY za nemocnicu „bojuje“ u najvyšších predstaviteľov zákonodárnej a výkonnej moci.

Primátori a starostovia okresov Spišská Nová Ves, Gelnica, Levoča a Prešov sa obávajú, že plánovaná optimalizácia prinesie so sebou zhoršenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Mesto Krompachy spolu s ďalších 35 samosprávami – 4 mestami a 31 obcami - v týchto dňoch zaslalo list premiérovi Eduardovi Hegerovi, prezidentke SR Zuzane Čaputovej, ako aj ministrom a poslancom NR SR. V ňom žiadajú o zachovanie Nemocnice AGEL Krompachy ako regionálnej nemocnice, tak ako tomu bolo doposiaľ.

Krompašská nemocnica má v meste i regióne bohatú históriu. Postavená bola pred 123 rokmi ako továrenská nemocnica a jej vybavenie bolo financované z bratskej pokladnice. Prežila likvidáciu Železiarne po Krompašskej vzbure v roku 1921, prežila 2. svetovú vojnu a obdobie komunizmu, obdobie po nežnej revolúcii, kedy ukončilo činnosť viacero nemocníc. V súčasnosti je spádovou nemocnicou pre vyše 60-tisíc obyvateľov.

V roku 2003 mesto Krompachy prevzalo od štátu nemocnicu, ktorá za jeden rok vytvorila dlh 570-tisíc eur. Mesto vynaložilo maximálne úsilie, aby sa nemocnica zachovala a postupne tento dlh splácalo.

Nemocnica v ostatných rokoch prešla viacerými rekonštrukciami. Tie zlepšili a zlepšujú kvalitu poskytovanej zdravotníckej starostlivosti. V súčasnosti tu prebieha rekonštrukcia gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia, ktoré v rámci Slovenska patrí medzi najlepšie hodnotené. A je jediným oddelením v rámci okresov Gelnica a Levoča. Počet výkonov na chirurgii – brušných operácií a operácie žíl - zodpovedá regionálnej nemocnici. Mesto Krompachy je vlastníkom budov a priestorov, ktoré od roku 2008  prenajíma spoločnosti Nemocnica AGEL Krompachy, s.r.o.. Všetky prostriedky z prenájmu mesto vkladá naspäť  do rekonštrukcie  a modernizácie nemocnice.

Nemocnica v súčasnosti poskytuje zdravotnú starostlivosť nielen pre občanov mesta Krompachy a širokého okolia, ale aj pre celý okres Gelnica a taktiež pre pacientov  z okresov Levoča, Prešov a Spišská Nová Ves.

V súčasnosti  je časová dostupnosť  pacientov do krompašskej nemocnice, z niektorých obcí okresu Gelnica takmer 60 minút, čo predstavuje vzdialenosť viac ako 50  km. V prípade zrušenia krompašskej nemocnice budú musieť pacienti z týchto obcí dochádzať 70 km do spišskonovoveskej či košickej nemocnice. Dostupnosť zdravotnej starostlivosti narastie na viac ako 1 hodinu.

Dodajme, že nesúhlas so zrušením nemocničných oddelení prejavujú aj občania 22 miest, vrátane mesta Krompachy, ktorí sa podpisujú pod Petíciu na záchranu regionálnych oddelení v nemocniciach. Doposiaľ ju podpísalo vyše 3000 ľudí a podpisujú ju stále. Petícia je dostupná na tomto odkaze:

https://www.petice.com/peticia_na_zachranu_oddeleni_v_regionalnych_nemocniciach