Kniha vychádza zo skutočného príbehu Laleho a Gity Sokolovcov, dvoch slovenských Židov, ktorí prežili koncentračný tábor v Osvienčime a po vojne našli svoj druhý domov v Austrálii. Lale (Ludwig Eisenberg) Sokolov vyrastal v Krompachoch, odkiaľ bol v roku 1942 deportovaný do tábora v Osvienčime, kde prežil „vďaka“ tomu, že tetoval väzňom identifikačné čísla. Práve takto sa zoznámil aj so svojou životnou láskou Gitou.

Lale a Gita počas celého života v sebe uchovávali tajomstvo z koncentračného tábora v Osvienčime, o ktorom vedeli len oni a pár ich priateľov. Po smrti svojej milovanej manželky sa Lale rozhodol, že ich príbeh nemôže ostať nevypovedaný a zabudnutý a tak začal hľadať niekoho, komu by sa mohol zdôveriť, že bol tetovačom v koncentračnom tábore. Svoj príbeh napokon rozpovedal Heather Morris, ktorú príbeh Laleho a Gity chytil za srdce natoľko, ho napokon zvečnila v knižnej podobe.

Hoci samotná kniha vyšla v angličtine už začiatkom tohto roka, silný príbeh vyšiel v slovenčine 5. júna 2018. Práve v tento deň zavítala do Krompách  aj samotná spisovateľka Heather Morris, ktorá prezentovala svoje dielo aj v rodisku hlavného hrdinu jej svetového bestselleru. Spoločnosť jej robila knižná redaktorka Angela Mayer.

Spisovateľka sa počas svojej návštevy stretla so študentmi miestneho gymnázia, prezrela si aj budovu základnej umeleckej školy, kde bola kedysi meštianka, ktorú Lale navštevoval a ďalšie zaujímavé dominanty mesta a okolia.

Pri príležitosti prijatia spisovateľky sa 6. júna 2018 na Mestskom úrade uskutočnila slávnostná autogramiáda, ktorej sa zúčastnilo niekoľko desiatok Krompašanov. Tí si mohli knihu zakúpiť v predstihu aj priamo na Mestskom úrade. Heather Morris osobne pred zrakmi Krompašanov a novinárov sektom symbolicky uviedla svoju knihu do života.

Pre vedenie mesta je veľká česť, že práve v čase vydania knihy v slovenskom jazyku navštívila mesto Krompachy samotná autorka Heather Morris a že práve na domácej pôde bola symbolicky uvedená do života aj kniha o krompašskom rodákovi.